Barbaros Mah. Halk Cad. Palladium Residence & İş Merkezi No:8/ A Kat:2 Ataşehir İstanbul Türkiye

Profesyonel Mobbing Danışmanlık Hizmeti

razvan-chisu-Ua-agENjmI4-unsplash

MOBBING KADERİNİZ DEĞİLDİR! İŞ YERİNDE MOBBING, ZORBALIK VE TACİZLE BAŞETMEK İÇİN PRATİK BİR KLAVUZ.

Firmalarda, kaçınılmaz olarak amirler ve onların astları arasında ve ayrıca ekip üyeleri ve meslektaşları arasında çatışma kaçınılmaz bir şekilde vardır. Ancak bazen liderlik tarzlarından ve kişilik özelliklerinden dolayı davranışlarında yıkıcı olan ve etrafında yer alan takım arkadaşlarında olukça yıkıcı etkiler bırakan bireyler bulunabilir. İş yerinde zorbalık, Firma işleyişleri ve devamlılıkları için gerçek bir sorundur ve tacize uğrayan çalışanlar için fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarına neden olabilir . Bu yazıda, zorbalarla nasıl başa çıkılacağına dair basit ve uygulaması kolay adımlar bulabilirsiniz.

İşyerinde zorbalık, gerçekten zararlı etkileri olan yaygın bir olgudur. İşyerinde zorbalık, mobbing ve tacizle başa çıkmanıza yardımcı olacak beş adım belirledik. Zorbanın davranışı gibi kontrol edemeyeceğiniz bazı şeyler olduğunun farkına varmanız önemlidir. Bununla birlikte, zorbalığa tepkinizi kontrol edebilirsiniz, bu gerçeğin farkında olmanız son derece önemlidir.

…Adım 1 – İddialı olun!
Sınırlar çizin ve konuşun – sessizlik yalnızca zorbalara yardımcı olur.
Adım 2 – Resmi bir şikayette bulunun
Adım 3 – Kendi bakımınızla meşgul olun!
Yeni stratejiler öğrenmek için danışmanlık yoluyla dışarıdan destek almayı düşünün.
4. Adım: Savunucu olun!
Varsa resmi şikayet mekanizmalarından yararlanın.
Adım 5: Güçlü kalın!
Kanıtlanmış yöntemleri kullanarak günlük durumlarla başa çıkın ve her zaman güçlü kalın!

Adım 1 – Kendinize güvenin!

İlk olarak, zorbalığa tepkiniz üzerinde kontrole sahipsiniz. Zorbalar, zayıf ve iddiasız bireyleri avlar. Ayrıca kurbanların öfkelenmesini izlemekten de zevk alırlar çünkü bu onlara zorbalıkları için bir mantık sağlar. Sonuç olarak, amiriniz veya meslektaşınız tarafından zorbalığa maruz kaldığınız herhangi bir durumda kendinizi savunmanız önemlidir. İşyerinde zorbalığın kurbanı olduğunuzu ifade ederken iddialı olmak ve her koşulda gücünüz ve yapabilecekleriniz konusunda kendinize güvenmek, işvereninizi harekete geçmeye zorlayabilir.

Sınırlarınızı belirleyin ve konuşun – sessizlik yalnızca zorbalara yardımcı olur.

Zorbalığa uğramaktan kaçınma stratejileri açısından, zorbalık davranışının ilk belirtisinde bu tür davranışları hoş görmeyeceğinizi belirtmeniz önemlidir. Gizlilik ve sessizlik, zorbaların gelişebileceği ortamlar yaratır. Kabadayı, açıkça konuşarak ve iddialı olarak gücünü kaybedecektir. Bu, elbette, Firmanızın yerinde bir konuşma kültürüne sahip olmasını gerektirir.

Örnek: Orta ölçekli bir kuruluşun BT bölümünde çalışıyorsunuz. Grubunuzdaki insanlarla iyi geçiniyorsunuz ve bir yıldan az bir süredir oradasınız. On yıldır ofiste bulunan üst düzey personelden biri işinizi eleştirdi. Aslında, başladığınız günden beri üst düzey personel, üstü kapalı hakaretlerde bulunmuştur. Bir gün işe geliyorsunuz ve diğer meslektaşlarınızdan bazılarıyla koridorda kıdemli personelin sizin hakkınızda konuştuğunu duyuyorsunuz. Günaydın diyorsun ve gülümse ama konuşmaya devam ediyorlar. Üzgünsün ve ne yapacağından emin değilsin. Görünüşe göre kıdemli personel, insanları size karşı dolduruyor.

2
Şikayetinizi resmi olarak yapın!
3
Kendi psikolojinize ve iç dünyanıza önem verin!
4
Kendinizi savunmaktan asla vazgeçmeyin!

Adım 2 – Resmi bir şikayette bulunun.

Bu durumda emin adımlarla ilerlemeye karar verdiğinizde, zorbalığı amirinize ve insan kaynakları departmanına bildirmeniz önemlidir. Amirinizden randevu alın ve olayları bildirin. İşyerinde zorbalık belirli bir süre boyunca gerçekleştiğinden, durumla başa çıkmanın bir yolu, tüm zorbalık olaylarını yazmaktır.

Örnek: Kıdemli meslektaşınızın başkalarıyla sizin hakkınızda dedikodularında tırmanan olaylar dizisine hala üzülüyorsunuz. Derin bir nefes alırsınız ve amirinize kişisel bir konuyu tartışmak için toplantı talep eden bir e-posta gönderirsiniz. E-postaya zorbalıkla ilgili herhangi bir bilgi eklemiyorsunuz. Yöneticiniz size hemen e-posta gönderir ve ertesi gün buluşmayı ayarlarsınız. Olayları patronunuzla tartışırsınız. Patronunuz size zorbalığı bildirmek için insan kaynakları departmanıyla iletişime geçeceğini söyler.

 Adım 3 – Kendi psikolojinizle ve iç dünyanızla meşgul olun!

İşyerinde zorbalığa uğramak çok streslidir ve çalışanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik etkiler yaratabilir . Zorbalığa maruz kalıyorsanız, kendi kendine bakmanız ve dikkat etmeniz son derece önemlidir. Stresle ilgili fiziksel rahatsızlıklarınız varsa, kendi kendinize bir  doktoru ziyaret etmeyi içerebilir. Bu aynı zamanda sizi destekleyebilecek aile üyeleri ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için iyi bir zamandır. Psikolojik sıkıntı yaşıyorsanız, yardım almak için bir terapist veya danışmanla da randevu alabilirsiniz.

Yeni stratejiler öğrenmek için danışmanlık yoluyla dışarıdan destek alın.

Danışmanlık, size zorbalığın etkilerini tartışmanız ve ayrıca zorbalığın neden olduğu stresi azaltmak için başka stratejiler önerebilecek tarafsız bir profesyonelden tavsiye almanız için bir yol sağlayabilir.

 1. Adım: Savunucu olun!

Tipik olarak, işyerinde mobbing, bir süpervizörün bir çalışanı taciz etmekle meşgul olan bir grup astı “kamçıladığı” zaman ortaya çıkar. Firmada kalmak istiyorsanız, o zaman üst yönetimi işyerinde mobbing konusunda uyarmalısınız çünkü bu kişinin sağlığı ve refahı üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Varsa resmi şikayet mekanizmalarından yararlanın.

Resmi bir şikayette bulunmanız ve Firmanızda mobbing veya zorbalığı ortadan kaldıran İK politikaları geliştirmesi ve uygulaması önemlidir. Firmanız zorbalığı reddederse, bu sizin için ne yazık ki çalışma ortamınızı olumsuz yönde değiştirebilir ve toksisite yaratabilir. Böyle bir durumda Firmadan ayrılmayı düşünebilirsiniz.

Örnek: Terapisti gördükten sonra kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz ve meydana gelen mobbing hakkında amirinizle konuşuyorsunuz. Amiriniz bunun önemli bir konu olduğunu kabul ediyor. Birlikte, İK Departmanına bir not yazarsınız ve işyerinde mobbing ve zorbalığın düzeyini belirlemek için bir eğitim ihtiyacı değerlendirmesi talep edersiniz.

Son Adım : Güçlü kalın!

Her şey başarısız olursa, size zorbalık yapan kişiyle yüzleşin. Sessiz kalmak yerine güçlü ve emin olmak zorbanın size nasıl davrandığını etkileyebilir. Zorbalığın sizin hatanız olmadığını ve buna müsamaha gösterilmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Örneğin, kişi narsist olabilir. Zorba ile tanışma ve problemle nazikçe ve dokunaklı bir şekilde yüzleşmeyi ayarlayabilirsiniz. Zorbalığa, zorbalık davranışını hoş görmediğinizi açıklayın ve kişiden bunu yapmayı bırakmasını isteyin. Bu sizin bu olay karşısındaki güçlü duruşunuzu gösterir.

Bireysel olarak profesyonel destek almak isterseniz Probuddy Mobbing Danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Mesaj bırakırsanız size en kısa sürede dönüş sağlayacağız.

  bir yorum bırakın

  Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.
  Gizlilik Ayarlarınız
  Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
  0
   0
   Sepetiniz
   Sepetiniz BoşAlışveriş Yap