Scroll Top

Etik Hat & Etik Kod & Şikayet Yönetimi

C&C MARKALARIMIZDAN BİRİ OLAN PROBUDDY  OLARAK FİRMALAR İÇİN GELİŞTİRDİĞİMİZ

PROFESYONEL, YENİLİKÇİ VE DİJİTAL HİZMETLER DÜNYAMIZA HOŞ GELDİNİZ!

Etİk Hat Nedir?

Etik hat nedir  konusunu merak edenler için kısaca bilgi vermek istiyoruz. Etik hat; şirkette görev alan personellerin ve şirket yöneticilerinin faydalanabildiği şikayet bildirim sistemidir. Etik hat bünyesi içerisine telefon, e-mail, online şikayet sistemi, live ihbar hattı desteği, topluluk bilgilendirme platformu(İOS ve a-Android mobil uygulama desteği ile) ve posta kutusu yer alır. Etik hat, tüm bu kanallar aracılığı ile gelen şikayet ve ihbarların konsolide edilerek sistem dahilinde kayıt altında tutularak analiz edilip, kuruluştan bağımsız bir şekilde çalışan, profesyonel bir kayıp önleme sisteminin bütünüdür.

MOBBING

Mobbing, işyerinde kişilere yapılan ve tekrarlanan, yıldırma veya işten çıkarma gibi durumları amaçlayan; mesleki duruma, kişilik değerlerine veya kişilerin sağlıklarına zarar veren; içinde kötü niyet barındıran, kasıtlı olarak uygulanan olumsuz davranışlar olarak açıklanabilir. Firmamız tarafından ayrıca bireysel müşterilere, Mobbing danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır.

Probuddy olarak başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede, sağlam alt yapımız, teknolojiye verdiğimiz önem ve nitelikli iş gücümüz sayesinde profesyonel danışmanlık sektöründe hızla büyümekteyiz.

Bizi diğerlerinden ayıran en temel farkımız sağlam çözüm ortaklıklarıyla geliştirdiğimiz inovatif ve benzersiz hizmet portföyümüzdür.

ETİK KOD

Günümüzde adeta bir birey gibi yaşamakta olan, temel ihtiyaçları bulunan, çalışanların huzurla çalıştıkları ve sürdürülebilir olmayı hedefleyen şirketler için etik kod bir rehber niteliğindedir.

Uyuldukça ve güncelliği korundukça işletme içerisinde yol gösterici olan etik kodlar sorumlulukları da belirlemekte büyük avantaj sağlamaktadır.

ETİK KOD OLUŞTURMA

Etik kod oluşturma sürecinde, misyon, vizyon ve kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde bir başlangıç yapılması gerekmektedir.

Tüm bunlara eklenen standartlar, kurallar ve sorumluluklarda etik kodları oluşturma aşaması da tamamlayıcı olmaktadır.

Etik kod oluşturma konusunda bizden profesyonel destek alabilir ve işletmenizin sorumluluklarınızın uygulanmasıyla birlikte firmanızın sürdürülebilir bir işletme olmasında destek olabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki etkili bir Etik Kod, ancak üst yönetimden alt kadroya kadar herkes için geçerli ve kapsayıcı bir kurallar bütünü olması halinde etkili sonuçlar doğuracaktır.

KURUMSAL ETİK KOD OLUŞTURMA

Probuddy olarak, Firmanın çalışan(mavi & beyaz yaka), hizmet tedarikçisi ve müşteri üçgeninde sahip olduğu değerler, mevcut deneyimlerden yola çıkarak geliştirilmesi gereken alanlar ve iç işleyişiyle paralel olacak şekilde sahip olması gereken etik kültür süreç ve kriterlerinin oluşturulmasında destek sağlıyoruz.

ETİK KURUL OLUŞTURMA

Probuddy olarak, Firmanın Etik süreci yönetmek için sahip olması gereken değerlerden yola çıkarak bu değerleri en doğru ve sorunsuz bir şekilde hayata geçirebilecek ve başta kendi profesyonel yaşamında uygulayabilen ve gerekli bilgi, donanım ve bakış açısına sahip kişilerden oluşan Etik Kurul’un oluşturulmasında destek sağlıyoruz.

KURUMSAL ETİK SKOR TABLOSU OLUŞTURMA

Probuddy olarak, Firma’nın mevcutta devam eden bir Etik Süreç yönetimi bulunuyor ise, uzman Etik danışmanlarımız tarafından hayata geçirilecek değerlendirme sürecinde öncelikle çalışanların süreç hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını anlıyor sonrasında ise geliştirilme ihtiyacı olan alanlarda danışmanlık sağlıyoruz.

ETİK HAT & ŞİKAYET KONSOLİDASYON

Probuddy olarak, Firma’nın sadece iç müşteri olarak adlandırdığımız çalışan kaynaklı değil aynı zamanda Firma’nın hizmet aldığı çözüm ortakları, 3.party hizmet tedarikçileri ve hizmet sağladığı müşteriler üçgeninde tüm paydaşları kapsayacak bir müşteri şikayet yönetimi mekanizması oluşturuyor, farklı kanallardan gelecek şikayetleri konsolide ediyor ve ilgili birimlere şifreli bir şekilde istenilen sıklıkta raporluyoruz.

ŞİKAYET YÖNETİMİ & GELİŞTİRME HİZMETLERİ

Probuddy olarak, Firma’nın etik süreç yönetimindeki en önemli kaynağı olan şikayet yönetimi sürecini profesyonel bir bakış açısıyla değerlendiriyor, gelen şikayetlerin doğru bir şekilde kategori edilerek yorumlanması, gelen şikayetin daha kaliteli ve veriye dayalı olması için çeşitli uygulamalar ile çalışanın kendisini rahat hissetmesini sağlayacak uygulamaları hayata geçiriyoruz.

“YANINIZDAYIZ” MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

Probuddy olarak, Firma’nın Etik Hat & diğer kanallardan gelebilecek şikayetleri kullanımı kolay, eğitim ve çalışan gelişimi odaklı profesyonel bir şekilde Firmaya özel olarak hayata geçireceğimiz ios ve android tabanlı mobil uygulama sayesinde tüm süreci kolay bir şekilde yönetiyor, takip ediyor ve raporluyoruz.

PROBUDDY ETİK SÜREÇ HİZMETLERİMİZ

FİRmalara ve bireysel danışmanlarımıza sağladığımız Etik Hat & ŞİKAYET Yönetim ve mobbing danışmanlık hizmetlerimizi 4 ana kategoride TOPLUYORUZ.
Etik Hat Yönetimi
Etik ihlal ve şikayetlerin, sistemsel olarak ve belirli sıklıkla firma yetkilileri ile paylaşılabilmesi için firmaya altyapı desteği sağlıyor, etik hat, web tabanlı şikayet sistemi, whatsapp destek hattı ile online ihbar formu kanallarını hayata geçiriyoruz.
Profesyonel Destek
Firmanın mevcutta devam eden Etik Kod uygulamalarını uzman ekibimizle dışarıdan profesyonel ve objektif bir gözle değerlendiriyor, Etik Risk Raporu çıkartarak geliştirilmesi gerekli alanlarda danışmanlık hizmeti sağlıyoruz.
Topluluk Uygulaması
Etik Hat sistemi hakkında detaylı bilgilendirme yapılabilen, farklı ihbar kanallarına erişim imkanı sunan, anket ve geri bildirimlerin yapılabildiği ve hedef odaklı grup bilgilendirmelerinin sağlanabildiği, mobil uygulama desteği sağlıyoruz.
ETİK HAT
Firma içinde gerçekleşen etik dışı durumların, firma çalışanı tarafından Etik Hat ve diğer kanallar üzerinden paylaşılmasını sağlayacak sistem kurma, çalışan bilgilendirmelerinin doğru bir şekilde yapılmasını sağlıyoruz.

Şikayette en fazla başvurulan kanallarda suistimallerin şikayet olarak çalışanın kendisine en yakın hissettiği kanal üzerinden paylaşımda bulunması büyük önem taşımaktadır. Suistimallerin %42’si şikayet yoluyla( Etik Hat) tespit edilmektedir.

Anonim şikayetlere (adsız şikayet) imkan veren organizasyonlarda bu oran %51’e kadar çıkabilmektedir.

Etik Hat
0%
E-Mail
0%
Web tabanlı online form
0%
E-Mail ile yollanan ihbar formu
0%

Şikayet; Firma içinde gerçekleşmiş veya gerçekleştiğinden şüphe duyulan bir yolsuzluğa ilişkin bilgilerin yetkili kişi veya kurumlara iletilmesi olarak tanımlanır.

Firmaların mavi & beyaz yaka çalışanlarına, dış müşterilerine ve 3. party hizmet tedarikçilerine sağlamakta olduğumuz Etik Hat ve Etik Kod hizmet yönetim sistemlerimizin kapsam ve içeriklerini geliştirdik. Çalışan teşvik ve ödüllendirme sistemleri, doğru ve ispata dayalı şikayet arttırıcı danışmanlık hizmetleri ve gelen şikayetlerin uzman kadromuz tarafından değerlendirilerek hukuk birimimizle yol haritasının çizilerek raporlanması gibi fark yaratan müşteri şikayetleri yönetimi ve hizmetlerini uzman kadromuzla sağlıyoruz.

Vicdanlı davranış, yapacağınız şey rağbet görmeyen, tehlikeli veya zor bir davranış olsa bile, doğru olduğuna inandığınız yapmaktır.

Mevcutta devam eden Etik Kod uygulamalarını uzman ekibimizle dışarıdan profesyonel ve objektif bir gözle değerlendiriyor, gelişime açık konularda destek sağlıyoruz.

Şİkayet YönetİMİ NEDİR?

Firma çalışanları tarafından paylaşılan şikayetlerin güvenilir bir sistemde saklanarak Firma yetkilileri ile paylaşılması, tüm şikayetlerin profesyonel bir şekilde cevaplandırılmasını şikayet yönetimi olarak tanımlayabiliriz. Bu yönetimin en iyi şekilde gerçekleşmesi için,  yıl sonu Etik Manifesto oluşturma ve “Etik Elçi” uygulamaları ile Firma’ya özel Yol Haritasını oluşturuyoruz.

Hizmet Broşürü

Etik Hat & Şikayet Yönetimi Hizmetlerimiz Bilgi Broşürü

Etik hat ve şikayet yönetimi hizmetlerimize göz atmak için broşürümüzü indirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için 0216 2259464 no’lu telefon numaralarımızdan Etik Danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

HİZMET TALEP FORMUMUZU DOLDURURSANIZ SİZE EN KISA SÜRE İÇİNDE DÖNÜŞ SAĞLARIZ.

    Gizlilik Ayarlarınız
    Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.