Scroll Top

Sadakat Programları Yönetimi

S
adakat programları kapsamında; B2B olarak adlandırdığımız ve ürün & hizmetleri nihai tüketiciden önce alarak, Türkiye genelinde sunduğumuz sayısız hizmetten faydalanan kurumsal yapının her bir paydaşına hizmet vermekteyiz. Bu firmalar kendi kurmuş olduğumuz hizmet ağları içerisinde yer alan ve sayısız farklı kategorilerdeki hizmetlerden, kendileri, çalışanları veya alt tedarikçilerine sunacakları çeşitli hak ve sınırlamalar ile faydalanabilmektedir. Türkiye genelinde uzun yıllardır yönettiğimiz ve kendi anlaşmalarımızla tedarikçi ağını sürekli geliştirdiğimiz hizmetlerimiz sayesinde, rekabetçi fiyatlar sunmanın yanı sıra farklı ve ihtiyaca yönelik hizmetleri hızlı ve kolay yönetilir bir yapıda geliştirme gücüne sahibiz. Hizmetlerimiz sağlık, lifestyle, yeme/içme, sektörel indirim kampanyaları, konut bakım ve tamir / onarım hizmetleri, araç çekici, yol yardım ve araç bakım hizmetleri, telefonda bilgi ve danışma hatları gibi bir çok alanda yer almaktadır.

SADAKAT PROGRAMLARI SÜREÇ YÖNETİMİ

Sadakat programlarının en önemli bacağı olan firmaya ve/veya kişiye özel ürün ve hizmet paketleri geliştirerek, belirli limitler ve kullanım sınırlamaları kapsamında hizmet hakkı olan kurum ve bireylerin, hizmet geliştirme sürecini baştan sona yönetiyoruz. Hizmetin Firma veya son tüketiciye sunulma aşamasından, hizmet süreç yönetimi, operasyon ve tedarik yönetimi ile hizmet takip süreçlerini de kapsayan profesyonel bir işleyiş kuruyoruz.

Sadakat programlarının en önemli ikinci bacağı olan hizmet süreç yönetimi; operasyon ve tedarik yönetim takip aşamalarında kurduğumuz api entegrasyonuna imkan sağlayan geliştirmeler ve kampanya yönetim modülleri sayesinde Firma müşterilerinin hizmet haklarından kolay bir şekilde faydalanabilmelerine olanak sağlayan süreçleri yazılım ve iş geliştirme departmanlarımızla birlikte hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz.

Sadakat Programlarımızın 3. ve son bacağında, yönetmekte olduğumuz programların başarı oranlarının ve müşteriyle olan etkileşim ve hizmet alma aşamalarında yaşanılan eksiklik veya gelişime açık alanların tesbit edilerek geliştirilmesi etabı yer alır. Bu etap kendi süreç yönetimlerimlerimizi tekrar gözden geçirebilmemiz ve hizmet sunduğumuz B2B veya B2C müşterilerin hizmet kalitesi ve hizmetten faydalanma etaplarıyla ilgili yaptıkları geri bildirimlere dayalı, ihtiyaç olması halinde iyileştirme süreçlerimizi hayata geçirdiğimiz etaptır. Bu etap içinde, hizmetten faydalanma adetleri, kalan hizmet haklarının raporlanması ve muadil veya ilgili farklı alanlarda yeni ürün ve hizmet sunma çözümlerimiz de yer almaktadır.

MÜŞTERİLERİNİZ VEYA ÇALIŞANLARINIZ İÇİN MARKA BAĞLILIĞI SAĞLAYAN FAYDA PROGRAMLARI GELİŞTİRİYORUZ!

Tüm Türkiye genelinde kapsamlı sağlık, yol yardım, konut destek ve wellness paketleri oluşturarak, Firma, müşteri veya bütçeye göre hediye edilebilecek fayda paketleri sağlıyoruz.

7/24 sağladığımız çağrı merkezi operasyonu ile, müşterilerinizin veya çalışanlarınızın randevu organizasyonları sağlayarak hizmet haklarından kolay bir şekilde faydalanmalarını sağlıyoruz.

Aylık ve yıllık gelişmiş rapor mekanizmamız sayesinde, Firmaların sunduğu faydaların kullanım oranlarını, en fazla talep gören faydaları ve yeni dönemde ihtiyaç duyulan hizmetler için araştırma raporlarını Firmalar ile paylaşıyoruz.

 

 

Dijital Bütünlük ve Kazanım Programı

PDF yüklemek için tıklayın

Çalışan veya müşterilerinize sağlayacağınız fayda programı sayesinde markanıza olan bağlılıklarını güçlendirin.

DIGY MÜŞTERİ VEYA ÇALIŞAN REFAH
PROGRAMI

Portföyümüzde yer alan sayısız faydadan tekil veya çoklu hizmetlerden oluşan paketleri, ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olarak hazırlıyoruz.

Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.